Nowa Biała City

Ta strona aktualnie jest w trakcie generalnego remontu. Za utrudnienia przepraszamy.

Spotkanie z naszą historią i tradycją

Stanisław Krzysztofek |

Bez dwóch zdań sierpniowe spotkanie w ramach Ocalić od zapomnienia w Spiskiej Izbie u Państwa Grochowskich przechodzi do tradycji naszej miejscowości, wpisując się w powoli tworzący się kalendarz imprez i wydarzeń, które mają miejsce w Nowej Białej.

15 sierpnia 2011 roku odbyło się pierwsze spotkanie u Państwa Grochowskich, byliśmy wtedy młodsi, ubożsi w doświadczenie organizacji spotkań, ale pełni nadziei i chęci do dzielenia się wiedzą i zaprezentowania zbiorów Spiskiej Izby szerszemu gronu. Tak z inicjatywy Piotra Grochowskiego, Pawła Długiego, poniekąd też mojej – Stanisława Krzysztofka, przy współpracy z paniami Marią Bednarczyk oraz Anną Bendyk, a także naszych rodzin i znajomych otworzyliśmy drzwi Spiskiej Izby przed mieszkańcami i turystami.

Z rok na rok, nasze spotkania organizowane były pod tematycznym szyldem. W poprzednich latach były to: kuchnia spiska, książka o Spiszu i ze Spisza, strój spiski oraz najpopularniejszy temat – z zeszłorocznego spotkania – archeologiczne skarby Obłazowej.

Podczas tegorocznego spotkania powróciliśmy do korzeni, do wnętrza Spiskiej Izby, po którym ponownie oprowadziły nas panie Maria Bednarczyk, Anna Bednyk oraz Paweł Długi i gospodarz – Piotr Grochowski.

Dziękujemy za tegoroczne zaangażowanie i liczne odwiedziny, w ciągu pierwszej godzin odwiedziło nas ponad 80 osób, w dużej mierze turyści.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie uda nam się spotkać. Czekamy również na Wasze propozycje tematów dla następnych spotkań, tego, jak można byłoby rozbudować nasze spotkania.

Stanisław Krzysztofek


Redaktor naczelny serwisu nowabiala.com, zapalony dziennikarz, fotograf, aktywny obywatel. Aktualnie także student Polityki Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

[X] Zamknij