Nowa Biała City

Ta strona aktualnie jest w trakcie generalnego remontu. Za utrudnienia przepraszamy.

Pożar w Nowej Białej

Stanisław Krzysztofek |

Prawie milion złotych strat, sześć budynków gospodarczych (stajnie i boiska) spłonęło, trzy osoby potrzebowały pomocy medycznej; ponad 180 strażaków z 33 jednostek gasiło pożar. Tak wygląda tragiczne podsumowanie czwartkowego pożaru.

We czwartek, tuż po godzinie 23, gdy większość mieszkańców, gospodarzy kładło się spać, albo już spali – wybuchł pożar. Głos syren, wielka czerwona łuna ognia, telefony i poruszenie postawiły wszystkich mieszkańców Nowej Białej na nogi.

Gdy w Nowej Białej pojawia się hasło: „pali się!”, wszyscy wiedzą, że jest to poważne zagrożenie, bardzo trudne w szybkim ograniczeniu, by przyniosło jak najmniej strat. Typowo spiska, zwarta zabudowa, drewniane stodoły i budynki gospodarcze sprawiają, że ogień błyskawicznie przenosi się z jednego budynku na drugi.

Tak też było w nocy z czwartku na piątek. Pożar, który wybuchł w jednej ze stajni, stopniowo rozprzestrzeniał się na sąsiednie budynki i dalej. W sumie, w ogniu stanęło sześć budynków. Poprzez drewutnie i boisecka ogień zbliżał się również w stronę domów. Do jednego z nich ogień zaczął się wkradać przez okno, opalił elewację oraz dach.

Posted by OSP KSRG Białka Tatrzańska on Thursday, January 18, 2018

 

W budynkach, które stanęły w ogniu znajdował się dorobek życia naszych miejscowych gospodarzy. Od siana, słomy, poprzez zboża, do maszyn rolniczych (cztery traktory, rozrzutniki, kombajn,dmuchawy do siana), aż po inwentarz żywy, czyli krowy, kury, psy i gołębie. Póki był czas i możliwość gospodarze otwierali stajnie, zagrody, by zwierzęta mogły uciec, jednak te w stresie i zagubione instynktem często wracały do swoich stajni.

Pożar w Nowej Białej.

Posted by Podhale24.pl on Thursday, January 18, 2018

 

Z ogniem walczyło 180 strażaków z 33 okolicznych jednostek ochotniczej i państwowej straży pożarnych. Strażacy w pocie czoła dążyli do obniżenia temperatury ognia, ochrony pozostałych budynków przed przeniesieniem się na nie ognia. Strażacy działali do godzin popołudniowych następnego dnia. Pomagając gospodarzom, dogaszając jeszcze tlące się krokwie i siano. Wiele jednostek – informując o tym na Facebooku – w trakcie akcji gaśniczych zgubiło swój sprzęt, taki jak: prądownice, węże pożarnicze itp. Pożar był potężny, trudny, a jego gaszenie dowodził komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu Mariusz Łaciak, obecny był też oficer operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Po pożarze w Nowej Białej

Posted by Tygodnik Podhalański on Friday, January 19, 2018

 

Całe szczęście, w pożarze nikt nie zginął. Jednak z uwagi na nerwy, gryzący dym, trzem osobom udzielono pomocy medycznej. Jedna jest hospitalizowana.

W piątek około południa na miejscu zgliszcz pojawili się inspektorzy PZU, analizując poziom zniszczonego mienia, by móc jak najszybciej wypłacić odszkodowania rolnikom, chroniącym swój majątek u tego państwowego ubezpieczyciela.

W obliczu tej tragedii naszych mieszkańców, zwracamy się do ludzi dobrego serca z prośbą o pomoc -finansową ale również materialną, by pogorzelcy mogli stanąć na nogi, odbudować utracone mienie.

POMÓŻMY POGORZELCOM – PRZEKAŻ POMOC – UDOSTĘPNIJ DALEJUruchomiłem przed chwilą internetową zbiórkę na rzecz pogorzelcó…

Posted by Nowa Biała on Friday, January 19, 2018

 

Zachęcamy do przekazywania środków finansowych za pośrednictwem zbiórki na portalu zrzutka.pl – www.zrzutka.pl/eaxxcm. Środki zebrane w ramach tej internetowej zbiórki w całości zostaną przekazane na rzecz pogorzelców. W najbliższych dniach zbiórka pieniędzy zostanie również przeprowadzona w okolicznych kościołach parafiach. Osoby chcące wspomóc poszkodowanych w inny sposób, prosimy o kontakt z sołtysem wsi Nowa Biała – Krystyną Węglarz.

Dane kontaktowe do sołtysa wsi Nowej Białej:
Krystyna Węglarz
tel. 798 029 714
Nowa Biała, ul. Cicha

Stanisław Krzysztofek
fot. Damian Łętowski

Pisali o pożarze: Podhale24.pl [1] [2] [3] / Tygodnik Podhalański [1] [2] [3] [4] / Goral.info.pl [1] / Dursztyn-Spisz.pl [1] [2] / Krempachy.espisz.pl [1] / TVP Kraków [1] / TVN24 [1]/Polsat News [1] / Gazeta Wyborcza [1]


Redaktor naczelny serwisu nowabiala.com, zapalony dziennikarz, fotograf, aktywny obywatel. Aktualnie także student Polityki Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

[X] Zamknij