Nowa Biała City

Ta strona aktualnie jest w trakcie generalnego remontu. Za utrudnienia przepraszamy.

Poświęcenie kopii Całunu Turyńskiego

Grzegorz Kołodziej |

W sobotę 16 września 2017 roku w parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej miało miejsce bardzo ważne – można powiedzieć – historyczne wydarzenie religijne: poświęcenie stałej ekspozycji Kopii Całunu Turyńskiego.

Pomysł umieszczenia Całunu – największej relikwii chrześcijaństwa – przy kościele w Nowej Białej, zrodził się w ostatnią niedzielę czerwca br., gdy do naszej parafii przybyła zaproszona przez księdza proboszcza Tadeusza Korczaka, świecka misjonarka dr Anna Krogulska.  Wygłosiła ona wówczas w kościele cykl przepojonych głęboką wiarą katechez na temat Całunu Turyńskiego.

W tym też dniu, 25 czerwca, pani Krogulska przekazała na ręce proboszcza dar dla naszej parafii- pochodzący od fundatora z USA – Kopię Całunu Turyńskiego naturalnej wielkości tj. o długości  437 cm. i szerokości  113 cm.   Specjalny stelaż na Całun wraz z grafiką przedstawiającą Twarz Chrystusa m.in. z Całunu oraz z Chusty z Manoppello, wykonała firma reklamowa pana Jakuba Guzika z Nowego Targu.  Koszt konstrukcji został sfinansowany z ofiar jedenastu darczyńców.

Uroczystość poświęcenia Całunu rozpoczęła Msza św. celebrowana przez księdza infułata Stanisława Olszówkę, emerytowanego proboszcza z Zakopanego oraz księdza  proboszcza Tadeusza Korczaka. Na Mszy św.razem z wiernymi naszej parafii i sąsiednich miejscowości modlił się wójt Gminy Nowy Targ pan Jan Smarduch.  Po Eucharystii procesyjnie udaliśmy się na zewnątrz kościoła, gdzie ksiądz infułat dokonał aktu poświęcenia Kopii Całunu Turyńskiego.  Następnie rozpoczęło się czuwanie modlitewne zakończone Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00.

Nowa Biała jest pierwszą z siedmiu miejscowości w Polsce, gdzie kolejno zostaną umieszczone Kopie Całunu Turyńskiego –odpowiednio do siedmiu państw, z którymi nasz kraj graniczy. Są to: Słowacja, Czechy, Niemcy, Ukraina, Białoruś, Litwa i Rosja.

W niedzielę 17 września dr Anna Krogulska podczas wygłoszonych katechez ukazała jak wspaniały dar od Boga mamy w naszej parafii i jak wielka jest to dla każdego wierzącego człowieka okazja, aby kontemplując Oblicze Chrystusa z Całunu  stawać się coraz bardziej do Niego podobnym.

ks. proboszcz Tadeusz Korczak
zdjęcia: Grzegorz Kołodziej

[X] Zamknij