Nowa Biała City

Ta strona aktualnie jest w trakcie generalnego remontu. Za utrudnienia przepraszamy.

Oczyszczalnia ścieków i kanalizacja

Paweł Długi |

GMINA NOWY TARG. Nową oczyszczalnię ścieków w Krempachach i ponad 20 kilometrów kanalizacji w Nowej Białej i Krempachach planują władze nowotarskiej gminy. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie to pierwszy etap budowy ruszy już w 2017 roku.

Teraz jesteśmy w trakcie procedowania wniosku – wyjaśnia wójt Jan Smarduch. Dodaje, że są już gotowe projekty i pozwolenia. Zgodnie z planem ma powstać nowa zbiorcza oczyszczalnia ścieków dla obu wsi w Krempachach.

Gmina stara się o fundusze w Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym. Teraz wniosek jest przygotowany na 15 mln złotych. – My w jego ramach staramy się o kwotę maksymalna dofinansowania, a więc 8 mln złotych – tłumaczy wójt Jan Smarduch. Dodaje, że docelowo inwestycja w całości ma kosztować 30 mln złotych. – Jeśli otrzymamy dofinansowanie to budowa ruszy w 2017 roku – zapewnia wójt Jan Smarduch.

Zgodnie z planem pierwszy etap inwestycji powinien być zakończony w 2018 roku i wówczas gmina będzie starać się o kolejne fundusze lub będzie kontynuować roboty już z własnego budżetu. Natomiast w czwartym kwartale 2019 roku powinny być już uzyskane pozwolenia na użytkowanie całej inwestycji.

Co istotne gmina od razu planuje wybudować oczyszczalnię o przepustowości i parametrach potrzebnych dla dwóch wsi. Na początek ma ona przyjmować co najmniej 30 procent ścieków, więcej kolejnych latach, gdy powstaną następne km kanalizacji.

Gmina nowotarska jest już w ok. 65 procentach skanalizowana. W momencie, gdy zakończy się kanalizacja spiskich wsi nowotarskiej gminy będzie ona skanalizowana w 75 procentach.

Kanalizacja spiskich miejscowości jest wręcz niezbędna, jej brak zagraża bowiem czystości potoku Białka, przy którym jest rezerwat Natura 2000, a także niezwykle urokliwe miejsca przyrodnicze. Dzięki budowie oczyszczalni i kanalizacji znacznie poprawią się warunki sanitarne, uniknie się tez ewentualnych nieszczelności w szambach i wycieku nieczystości. Jest to tym bardziej potrzebne, że miejscowości te są typowo turystyczne ze względu na bliskość przełomu Białki i ciekawe twory geologiczne.

Źródło: strona internetowa Podhale 24


Mieszkam w Nowej Białej. Możliwość współtworzenia strony motywuje mnie do dalszego poznawania naszej przeszłości, która zawsze mnie interesowała. A ciekawa przeszłość, często niesamowita i skomplikowana jest tu wszędzie. Będę ją prezentował w formie amatorskiej ale jednocześnie sprawdzonej. Oczywiście zastanawiam się nad naszą przyszłością, która wynika z przeszłości i z dnia dzisiejszego. O tych dzisiejszych, bieżących wydarzeniach też chcę informować. Pozdrawiam czytających. Jak macie pytania i propozycje PISZCIE !

[X] Zamknij