Nowa Biała City

Ta strona aktualnie jest w trakcie generalnego remontu. Za utrudnienia przepraszamy.

Czytelnik Podhale24 skarży się na stan ścieżki rowerowej. Gmina odpowiada: to nie ścieżka, ale szlak. A to różnica

Stanisław Krzysztofek |

Czytelnik serwisu Podhale24 Marian, poskarżył się na stan ścieżki rowerowej między Dębnem a Nową Białą. – Czy tak Urząd Gminy Nowy Targ dba o rozwój ścieżek rowerowych na swoim terenie – pyta i na dowód wysyła zdjęcia trasy dla rowerów pełnej błota i kałuż. – Wskazana trasa to nie ścieżka, ale szlak rowerowy prowadzący istniejącymi drogami, których nawierzchnie nie muszą być dostosowane do ruchu rowerowego – przekonuje wicewójt Marcin Kolasa.

– Na dowód tej „dbałości” posyłam dwa zdjęcia zrobione w niedzielę na ścieżce rowerowej oficjalnie oznaczonej i naniesionej na mapy jako ścieżka nr 102 (między Dębnem a Nową Białą) – napisał na kontakt@podhale24.pl nasz czytelnik. – Prawda, że „niewiele” się różni od tej prowadzącej do Czarnego Dunajca? A więc brawo gmina Nowy Targ! Przyjeżdżajcie turyści – rowerzyści i korzystajcie ze „znakomicie” utrzymanych ścieżek rowerowych!”.

O ustosunkowanie się do zarzutów zwróciliśmy się do wicewójta gminy Marcina Kolasy. Zwraca on jednak uwagę na fakt, iż na zdjęciach widnieje nie ścieżka, a szlak rowerowy, czyli trasa wycieczkowa dla rowerzystów oznakowana zgodnie z normami PTTK. – Zgodnie z definicją szlak rowerowy prowadzi istniejącymi drogami, których nawierzchnie nie muszą być dostosowane do ruchu rowerowego – wyjaśnia wicewójt Kolasa. – Trasa ta miedzy Dębnem a Nową Białą nie była oznakowana przez gminę, lecz przez Fundację Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego, jako dodatkowe działanie w trakcie realizacji I etapu projektu „Rowerem po Spiszu” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013. Niniejszy projekt obejmował wyznaczenie i systemowe oznakowanie trasy rowerowej: Niedzica Zamek – Kacwin – Vel’ka Frankowa-Osturnia – Łapszanka – Pawlików Wierch – przełęcz Trybska – Grandeus – Cisówka – Niedzica, dodatkowo wykonano również fragment odgałęzienia do następnej pętli tj. Dursztyn – Krempachy -Nowa Biała – Dębno – Szlembark – Studzianki.

Jak dodaje, było to jedno z pierwszych i bardzo cennych działań dotyczących znakowania szlaków rowerowych na naszym terenie. Projekt nie zakładał wtedy poprawy jakości dróg po których biegną szlaki. Wynikało to z braku środków oraz braku zgód prywatnych właścicieli działek oraz wspólnot wiejskich przez których własności przebiega szlak. Można powiedzieć, że był to jeden z pierwszych kroków inicjujących te duże projekty, które Gmina już realizowała bądź będzie realizowała niebawem (Szlak wokół Tatr, Velo Dunajec, Ścieżka wokół Jeziora Czorsztyńskiego i inne).

– Biorąc pod uwagę atrakcyjność tego szlaku oraz kompleksowe działania gminy w zakresie przygotowania spójnej sieci szlaków i ścieżek rowerowych rok temu podjęliśmy działania wspólnie z sołtysami Dębna i Nowej Białej zmierzające do poprawy znakowania oraz samej nawierzchni tego szlaku. Dzięki działaniu sołtysów uzyskano zgodę na remont nawierzchni – informuje Marcin Kolasa. – Obecnie szlak jest w trakcie znakowania nowym innowacyjnym systemem znakowania numerycznego, który będzie stosowany przez większość samorządów na Podhalu, a sama nawierzchnia będzie poprawiona w najbliższym czasie dzięki wsparciu środków Rad Sołeckich Nowa Biała i Dębno.

Wicewójt dodaje, że gmina Nowy Targ w żadnych publikacjach oraz żaden inny sposób nie promowała i nie promuje jeszcze tego odcinka, jako wykonanej przez nią trasy czy szlaku rowerowego. Takie działania zostaną podjęte po zakończeniu przedstawionych wcześniej prac.

– W dalszej perspektywie rozważamy wprowadzenie systemu monitorowania tras co umożliwiło by informowanie turystów oraz mieszkańców o stanie szlaku na bieżąco. Należy również zaznaczyć iż, gwałtowne zmiany pogody dokonują wiele zniszczeń, jednak wszelkie zgłaszane niedogodności i zniszczenia staramy się usuwać na bieżąco i w miarę posiadanych środków – mówi. – Z życzliwością przyjmujemy wszelkie konstruktywne uwagi rowerzystów dotyczące naszej sieci szlaków zarówno tych istniejących jak i planowanych. W tych sprawach współpracujemy ze środowiskiem rowerowym na Podhalu, Fundacją 2 koła, firmą Tatra Cycling Events S.C oraz Cezarym Zamaną – zapewnia.

oprac. r/ źródło: kontakt@podhale24.pl
Podhale24.pl


Redaktor naczelny serwisu nowabiala.com, zapalony dziennikarz, fotograf, aktywny obywatel. Aktualnie także student Polityki Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

[X] Zamknij